Ailenizle, keyifli bir hafta sonu geçirmek istiyorsanız ziyaret edeceğiniz yerlerden biri Ormanya.

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinin Uzuntarla Mahallesi’nde bulunan Ormanya, Sakarya ile Kocaeli’yi birbirine bağlayan E-5 Karayolunun üzerinde yer alıyor. Sapanca Gölü ve Kartepe’ye çok yakın Ormanya, ücretsiz, keyifle gezilecek bir mekan.

Aslında doğa içinde vakit geçirmek, hayvanlarla bir arada olmak için beklemeyin, planınızı yapın ve Ormanya’yı görün.

 

Ormanya-Böcek Oteli

ÇOCUK HAYVANAT BAHÇESİ

Farklı coğrafyalara ait hayvanlar, doğal ortamlarında bir arada.

Hayvanat Bahçesi, hem çocuklara hem de büyüklere yönelik aktivitelere uygun şekilde donatılmış. Çocuklar, hayvan bahçesinde birbirinden sevimli hayvanlarla vakit geçirirken aileler de burada yer alan gölet ve kafe sayesinde dinlenme imkânı buluyor.

Koyun, keçi, midilli, kaz, tavuk, ördek gibi hayvanları ziyaret edebilecek çocuklar aynı zamanda çocuk oyun alanları sayesinde yeşilin ve toprağın keyfini çıkartıyor.

Doğada yaşayan hayvanların doğal ortamlarına benzer koşullarda oluşturulan hayvan bahçesinde; ayrıca hayvanların beslenme, sosyal zenginleştirme, çoğalma, hastalık ve tedavileri konularında üniteler bulunuyor.

 

VAHŞİ YAŞAM ALANI

Hayvanların doğal ortamları muhafaza edilerek oluşturulan alanda hayvanları en doğal halleriyle izlemek mümkün.

Vahşi Yaşam Alanı; Kocaeli ve çevresi başta olmak üzere, Anadolu’nun ve dünyanın bölgeye adapte edilebilir alanlarından vahşi hayvanların, doğal ortamlarına en yakın koşullarda barındırıldığı bölge. Burada çeşitli geyik türleri bulunuyor. Yerden topladığınız palamutlarla bu hayvanları beslemenin tadını çıkarabilirsiniz.

 

BOTANİK YOLU

Türkiye ve Kocaeli, bitkisel kaynaklar bakımından büyük bir zenginliğe sahiptir. Bu zenginliğin tanıtılması ve gelen tüm ziyaretçilerle tanıştırılması bakımından Botanik Yolu büyük önem taşımaktadır.

Botanik Yolu; doğal ve kültür bitkilerini amaçlarına uygun olarak, belli bir düzen içinde yetiştirerek ziyaretçilerle buluşturmayı hedeflemektedir. Ziyaretçileri eğitecek ve botanik bilimi hakkında bilgilendirecek olan Botanik Yolu, aynı zamanda bitki türleri üzerinde değişik amaçlı bilimsel çalışmalar yapmaya olanak sağlayacaktır.

Bunların yanı sıra Botanik Yolu tamamlandığında; bitki koruması ve tehlike altındaki türlerin korunması gibi işlevleri yerine getirecektir.

Henüz tamamlanmayan Botanik Yolu ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam etmektedir.

 

DOĞA EĞLENCE ALANI

Çocuklar ve gençler bir yandan spor yapıp eğlenirken, bir yandan da tematik aktivitelerle doğayı keşfediyor.

Doğa Eğlence Alanı; özellikle çocuk ve gençlerin doğada spor ve eğlence faaliyetlerini gerçekleştirebilecekleri ve doğayla iç içe vakit geçirebilecekleri tematik alanlar şeklinde tasarlandı.

Bisiklet turları, doğa yürüyüşleri, izcilik, doğa keşfi gezileri, spor müsabakaları, özel beceri gerektiren gösteri oyunları ve hobi maksatlı amatör çiftçilik aktiviteleri, macera park, orman okulu, dört mevsim yaban hayatı proje aktiviteleri, sportif olta balıkçılığı gibi aktiviteler için parkur ve alan düzenlemesi yapılıyor.

YABAN HAYATI KURTARMA VE REHABİLİTASYON MERKEZİ

Yaban hayat canlılarına yönelik kurulan hayvan sağlık merkezinde; izleme, koruma, tedavi ve karantina gibi kritik müdahalelerde bulunulacak.

Merkezin amacı, başta Kocaeli ve çevre iller olmak üzere olmak üzere ülkemizdeki yaban hayvan türlerinin belirlenmesi, korunması ve çoğaltılmasını sağlamak, sağlık problemlerine çözüm bulmak ve bu alanda çalışan araştırmacıları desteklemektir. Hastane, laboratuvar, barınak, istasyon, gözlem evleri, hayvanat bahçesi ve koruma alanlarından oluşacak merkez; güçten düşmüş, yetim, hasta ve yaralı yaban hayvanlarının bakımı, rehabilitasyonu ve yeniden doğaya kazandırılmasını sağlaması amaçlanıyor.

NASIL GİDERİM?

ORMANYA’DAN KARELER

Gezginlerin notlarının yer aldığı, keşfedilen yerler hakkında bilgi veren gezi tecrübe paylaşımı platformu GEZİBİR.COM’un bir ferdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here