Viyana’ya gittiğiniz ilk anlarda biraz tereddüt yaşamanız olası ancak şehir gerçekten ulaşımı tamamen çözmüş, her yere kolayca gidebilmek mümkün.


www.gezibir.com – Viyana

HAVALİMANINDAN ŞEHRE ULAŞIM


Viyana’ya Türk Hava Yolları ve Pegasus sefer düzenliyor. Havalimanına ulaştıktan sonra şehre gitmek için farklı alternatifler var.

Viyana Uluslararası Havalimanı, ülkede kullanılan ismiyle Flughafen Wien-Schwechat, şehir merkezine 18 km mesafede yer alıyor.


www.gezibir.com – Viyana Havalimanı

Havalimanından şehre ulaşmak için farklı alternatifler var. Kullanım tercihi size kalmış.


  • OTOBÜS (Viyana Airport Lines) : Seçeneklerden biri şehir merkezine giden otobüsler. İstanbul’daki metrobüsleri andıran otobüslerle seyahat imkanınız var. Otobüsün içerisinde valizlerin konulması için özel bir yer var. Otobüsler her yarım saatte bir hareket ediyor ve Westbahnhof, Hauptbahnof ve Morzinplatz (Schwedenplatz) bölgelerinde duruyor. Otobüs ücretleri her hat için aynı. Tek gidiş 8 avro, gidiş dönüş bilet fiyatı ise 13 avro. Otelinizi bu duraklara yakın bir yerden seçtiyseniz gidiş-dönüş bilet alabilirsiniz. Ayrıca bu merkez duraklardan tramvaylarla da şehrin geneline ulaşmak mümkün. Otobüslere havalimanı çıkışında ulaşabilirsiniz.

  • TREN: Bir diğer seçenek ise CAT tren. Biletlerin tek yönü 11 avro, gidiş dönüş ise 19 avro. Havalimanından şehir merkezindeki mitte ana durağına gidiyorsunuz, buradan tramvaylarla diğer bölgelere ulaşmak mümkün. Trende kablosuz internet bağlantısı, elektrik ve USB prizleri bulunuyor


  • ŞEHİR OTOBÜSLERİ: Flixbus ile 5 avro karşılığında Erdberg uluslararası otobüs terminaline gidebilirsiniz. Otobüs seferleri saat başı. Yine de değişiklikleri kontrol etmek gerek. Otobüs terminalinden U3 metro hattıyla şehir merkezine ulaşmak mümkün.

  • TAKSİ: Havalimanından taksiyle şehir merkezine ulaşım yaklaşık 35-40 avro tutabilir.

TOPLU TAŞIMA


Viyana’da gerçekten ulaşım inanılmaz rahat. Her yerden her yere toplu taşıma ile ulaşmanız mümkün. Bu rahatlık dolayısıyla yollarda çok fazla araç göremiyorsunuz çünkü buna ihtiyaç yok.

www.gezibir.com – Viyana metro haritası

Viyana’da 5 metro, 29 tramvay ve 127 otobüs hattı bulunuyor. Tüm bu hatları aldığınız, günlük, 2 günlük, 3 günlük, haftalık vs. biletlerle kullanabiliyorsunuz.

En dikkat çekici yanı ise bilet kontrolünün olmaması. Yani elinizde biletiniz varsa dilediğiniz yerden dilediğiniz toplu taşıma aracına biniyorsunuz. Bilet gösterme zorunluluğu yok.

Zaman zaman kontroller yapılıyor ve biletsiz bindiğiniz tespit edilirse 105 avro ceza kesiliyor.

Şehirde metrolar sabah 05.00’ten gece yarısına kadar çalışıyor. Otobüsler aynı saatte başlayıp 00.30’a kadar seferlerine devam ediyor. Cum, cumartesi ve resmi tatil günlerinde metrolar 24 saat hizmet veriyor ve otobüslerde de yoğun hatlarda yarım saatte bir sefer düzenleniyor.


BİLET FİYATLARI


Biletler Viyana’da yaşayanlar ile turist olarak gelenler için farklılık arz edebiliyor. Kaldığınız süreye uygun olarak bilet tercihi yapabilirsiniz. Bunun için 48 saat veya 72 saatlik biletler ideal olabilir. Gezilecek birçok nokta şehir merkezinde olduğu için kolayca ulaşım imkanı var. Tercih size kalmış. Yürüyerek de gezebilirsiniz, kolaylık olsun diye ve fazla yorulmamak için toplu taşıma da kullanabilirsiniz. Tüm biletlere ilişkin fiyat listesini paylaşıyoruz. City Pass’lardan tercih yapabilirsiniz. Metro istasyonlarında ve şehrin belirli noktalarında biletlerinizi otomatlardan alabilirsiniz.

Tek2,40 €
İndirimli1,20 €
Yaşlılar1,50 €
1 gün VIYANA5,80 €
24 saat VIYANA8,00 €
2 seyahat VIYANA4,80 €
VIENNA indirimli 2 seyahat2,40 €
2 seyahat VIYANA yaşlılar3,00 €
VIYANA’da 48 saat14.10 €
VIYANA’da 72 saat17.10 €
8 günlük 40,80 €
KOLAY CityPass VIYANA (24 saat)14,90 €
KOLAY CityPass VIYANA (48 saat)19,90 €
KOLAY CityPass VIYANA (72 saat)24,90 €
KOLAY CityPass VIYANA (bir hafta)29,90 €
Öğrenciler için aylık kartı29,50 €
Yaşlılar için yıllık bilet (bir kerelik ödeme)235,00 €
Yaşlılar için yıllık bilet (kısmi ödeme)246,00 €
Yıllık bilet (bir kerelik ödeme)365,00 €
Yıllık bilet (kısmi ödeme)396,00 €
Gençlik bileti19.60 €
Aylık geçiş51,00 €
QUEER CityPass VIYANA (24 saat)14,90 €
QUEER CityPass VIYANA (48 saat)19,90 €
QUEER CityPass VIYANA (72 saat)24,90 €
QUEER CityPass VIYANA (bir hafta)29,90 €
Online dönem bileti (ana ikamet yeri Viyana’da değil)150,00 €
Çevrimiçi dönem bileti (ana rezidans Viyana)75,00 €
En iyi gençlik bileti70,00 €
24 saat Viyana kartı17,00 €
48 saat Viyana kartı25,00 €
Viyana kartı 72 saat29,00 €
Haftalık kart17.10 €

www.gezibir.com – Viyana


VIENNA CITY CARD

Viyana’da gezginler için farklı seyahat kartı seçenekleri mevcut. Bunlardan biri de müzelerde, restoranlarda çeşitli indirimler sunan Vienna City Card. İndirimler için güncel broşürlere ve internet sitesine bakmak gerekiyor.

Bu kartın beyaz ve kırmızı seçenekleri mevcut. İkisinde fiyat tarifeleri farklı.

Kırmızı (red) kart ile yayınızda 15 yaşından küçük bir kişi ile toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat edebiliyorsunuz. Beyaz (white) kartın seçenekleri daha fazla. Yanınızda 16 yaşından küçük bir yolcu ile seyahat imkanınız var. Ayrıca rehberli gece turu, rehberli şehir yürüyüş turu ve Big Bus Vienna Hop on Hop Off otobüs bileti imkanları sunuluyor.

Bunlar değişebilen özellikler. O nedenle güncel duruma bakmak gerekiyor.


VIENNA CITY CARD FİYATLARI


  • KIRMIZI (RED) : 24 saat 17€ / 48 saat 25€ / 72 saat 29€
  • WHITE (BEYAZ) : 24 saat 32€ / 48 saat 37€ / 72 saat 41€

WIEN MOBİL


Mobil dünya hayatımızı kolaylaştırmayı sürdürüyor tabi ki. Viyana’da da bulunduğunuz yerden gitmek istediğiniz yere toplu taşıma ile nasıl gideceğinizi alternatifleri ile size sunan bir uygulama bulunuyor. Wien Mobil üzerinden online olarak bilet satın almak ve biletinizi uygulama içinde dijital olarak taşımanız da mümkün. Programın en büyük dezavantajı offline çalışmaması. Offline çalışan alternatif uygulamaları aplikasyon mağazalarında bulabilirsiniz.TAKSİ ÜCRETLERİ


Raylı ulaşım sistemlerinin bu kadar iyi olduğu bir yerde çok ihtiyaç olmasa da taksilerle ilgili de bilgi vermek istiyoruz Taksilerin açılış ücreti 3.85€, kilometre başına mesafe ücreti ise 1.62€, trafikte bekleme ücreti saati 27.80€ . 

Ödemeyi nakit veya kredi kartı ile yapmanız mümkün.

Booking.com
www.gezibir.com – Viyana Hayvanat Bahçesi Rehberi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here