www.gezibir.com / Roma - Venedik Meydanı

Piazza Venezia olarak bilinen meydana bu isim, meydandaki binanın 1455’te Venedikli bir kardinal olan Pietro Barbo tarafından yaptırılmış olmasından dolayı verilmiş.

Kardinal daha sonra papa olunca, bina yaklaşık 100 yıl papaların ikamet ettiği konak oldu.

Venedikliler, İtalya topraklarında yüzlerce yıl hüküm sürdü ve Venedik Cumhuriyeti, bu binayı elçilik binası olarak kullandı.

Faşizm döneminde Mussolini karargah olarak bu binayı kullandı. Mussolini, binanın cephesindeki balkondan halka hitap edermiş.

Bina şimdilerde sergi sarayı olarak kullanılıyor.
Meydanda, binanın hemen onunda bulunan anıt, neoklasik mimari özelliklerin görülebileceği, 135 metre genişliğe ve 70 m yüksekliğe sahip.

Anıtta bulunan 2 çeşme, Adriyatik kıyısındaki San Marco Aslanını ve Tiren Denizi kıyılarını temsil ediyor.

Altare della Patria olarak da bilinen anıt, Giuseppe Sacconi tarafından Birleşmiş İtalya Krallığı’nın ilk kralı II. Vittorio Emanuele’yi onurlandırmak için 1885-1911 yılları arasında yapılmıştır.

Hem arkadaki Roma tarihini tamamen kapattığı, hem de Roma’nın tipik taşı travertenden değil de beyaz Brescia mermerinden yapıldığından bu anıtı Romalılar pek sevmez.

Romalıların, “takma diş”, “daktilo” veya “düğün pastası” gibi isimler taktığı anıtın yapılması için 3. Paul Kulesi ile Palazzo Venezzia’yı da bağlayan köprünün de içinde olduğu çok sayıda, binlerce yıllık Roma medeniyeti kalıntıları yıkıldı. İşte bu nedenle pek sevilmiyor.

Anıt Roma Forum alanının tam merkezinde. Gerçekten burayı gezince, meydandaki binanın tarihi Roma şehrine adeta bir hançer gibi saplandığını düşünebilirsiniz. Bir nevi kalıntılar üzerinde beyaz bir beton kalıbı oturtulmuş izlenimi veriyor.

Anıt binanın, Bergama’dan Berlin’e götürülen Zeus Altarı’ndan esinlenerek yapıldığı söyleniyor.

Kabartmalarda savaşlar anlatılıyor. “Mahşerin 4 atlısı” denilen heykeller binanın iki tarafında üst bölümlerde yer alıyor.

www.gezibir.com / Roma-2. Vittorio Emanuele Anıtı


Anıtın önünde Birinci Dünya Savaşında ölen askerlerin anısına “hiç sönmeyen ebedi ateş” yanıyor. Bunun başında her daim 2 asker nöbet tutuyor.1902 yılında İtalyan Birliğinin kurulmasına katkı sunan İtalya’nın ilk kralı 2. Vittorio Emanuele’nin 12 metre yüksekliğindeki atlı heykeli bulunuyor anıtın önünde.Meydanın karşısında şehrin ünlü alışveriş caddesi Via Del Corso yer alıyor.

Meydanın sol tarafında görünen kolon İmparator Traian’ın zaferleri anısına buraya dikilmiş. Datça’da kazanılan zaferin ardından dikildiği söyleniyor. Onun arkasında Roma döneminin en büyük ticaret merkezi bulunuyor.

Aziz Maria Maggiore Kilisesi yine bu meydandadır. Bu kilise altın işlemeleriyle ilgi çeker. Muhafazakar kesim içinde son derece önemlidir. Bu kilisenin yaz ayında kar yağdırdığı efsanesi vardır. Efsaneye göre Meryem Ana bir rahibin rüyasında ona, karla kaplı bir kilise yapmasını ister. İnşaat başladığında ağustos ayıdır ve kar yağar. Efsane gerçek mi bilemeyiz ancak kilisenin harika işlemeleri görülmeye değerdir.Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here