www.gezibir.com - Üsküp/Matka Kanyonu

Üsküp’e geldiyseniz eğer, şöyle güzelce şehri gezdikten sonra mutlaka Matka Kanyonu’nu görmek için vakit ayırmalısınız.

Kanyon, Üsküp’ün yaklaşık 15 km güneybatısında Treska ile Vardar nehirlerinin buluştuğu bölgede yer alıyor.

Şehir merkezine oldukça yakın olan, yaklaşık 500 hektar alan kaplayan Matka, Makedonya’nın en popüler açık hava alanlarından ve içinde birkaç manastır da bulunuyor.

Matka Kanyonuna arabayla 15-20 dakikada ulaşılabiliyor. Tabi kanyon bölgesine ulaşmadan dar yollarda arabayı park edip biraz yürümek gerekiyor.

Kanyon boyunca kayaların oyulması sonucu yapılan yürüyüş yolu birçok sürprizi barındırıyor.

Kimi noktalarda, oturup vakit geçirecek alanlar, kimi noktalarda dar geçitler var.

Dünyada bulunan kelebek türlerinin birçoğu burada da yaşıyor. Gittiğinizde çok fazla kelebekle karşılaşabilirsiniz, hatta bazen göl yüzeyi beyaz kelebek örtüsüyle kaplı oluyor.

www.gezibir.com-Matka Kanyonu (Üsküp)

Teknelerle gezi turu da yapabileceğiniz, 5 bin hektarlık alan kaplayan kanyonun içinde yer alan Matka Gölü, ülkedeki en eski yapay göl olma özelliğine sahip. Buraya 1937 yılında baraj inşa edilmiş. 

Kanyonda 10 mağara bulunuyor. Bunlardan, içinde sarkıtlar bulunan ve Tokat’taki Ballıca Mağarasını andıran Vrelo Mağarası, Doğanın Yedi Harikası’na aday gösterilmiş bir yer.

Doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyüleyen kanyonda, Matka, Aziz Nikola ve Aziz Andrew manastırları da yer alıyor.

www.gezibir.com-Matka Kanyonu

Doğa sporları açısından tercih edilen Matka Kanyonu’nda farklı rotalarda yürüyüş ve kaya tırmanışı yapılabiliyor, kanoyla güzel manzaranın tadı da çıkarılabiliyor.

Kanyon bölgeye özgü bitki ve hayvan türlerine de ev sahipliği yapıyor. En çok dikkat çekenler kelebekler. Kanyonda 77 endemik kelebek türü bulunuyor ve muhtemelen hayatınızda en çok kelebeği burada görebilirsiniz. 

Booking.com Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here