www.gezibir.com - Üsküp

Aslında Osmanlı’dan kalma bu şehri, diğer Balkan şehirleri gibi herkesin görmesi gerek.

Üsküp’e arabanızla gitmek isterseniz, Yunanistan sınırından çıktıktan sonra 7-8 saat gibi bir sürede ulaşabiliyorsunuz. Tabi Yunanistan vizesi gerekli.

ARABAYLA YURT DIŞINA ÇIKANLARA ÖNERİLER

HAVALİMANI

Üsküp’teki Büyük İskender Havalimanı (IATA : SKP) şehir merkezinin 24 km güneydoğusunda bulunuyor.

Üsküp’e İstanbul, Barselona – El Prat, Eindhoven, Ljubljana, Viyana, Hamburg – Luebeck, Sofya (mevsimlik), Zagreb, Milano – Bergamo, Bratislava, Brüksel, Zürih, Belgrad, Düsseldorf,  Venedik – Treviso, Paris – Beauvais , Malmö, Gothenburg, Dortmund, Memmingen, Köln, Frankfurt – Hahn, Basel – Mulhouse, Londra – Luton, Dubai, Nürnberg, Oslo, Stockholm ve Friedrichshafen’in de aralarında olduğu şehirlerden uçuşlar düzenleniyor.

Havaalanı’ndan şehre ulaşımı sağlayan otobüsleri, Vardar Ekspres isimli bir firma işletiyor. Yolculuk yaklaşık 30 dakika sürüyor ve bilet ücreti 180 Makedon Dinarı (MKD). Biletler havalimanındaki stanttan alınabiliyor. Yerel para birimi talep edilebilir. Ayrıca, şehirdeki alışverişlerinizde dezavantaj olmaması açısından MKD bulundurmanız önerilir.

GÜNCEL DÖVİZ KURLARI

Otobüs, Uluslararası Otobüs Terminali’nde ve Holiday Inn Oteli önünde durmaktadır. Sefer saatleri 01:00, 02:50, 04:30, 09:00, 10:30, 13:30, 15:50, 18:30 ve 20:30 ancak dönemsel değişiklikler olabilir.

Taksiyle şehir merkezine ulaşmak isterseniz yaklaşık bin 200 MKD ödemeniz gerekebilir.

Priştine Uluslararası Havaalanı Üsküp’ün 92 km kuzeyinde yer almaktadır. Bu havaalanından uçuşlar, Üsküp’e çift yönlü uçuşlar ile kıyaslandığında genellikle daha sınırlı ve pahalı.

TREN

Tren istasyonu, şehir merkezinin 2 km güneydoğusunda bulunan otobüs terminalinin bitişiğinde.

Günlük olarak Üsküp ile Belgrad-Sırbistan (9 saat) ve Selanik-Yunanistan (5 saat) arasında seferler yapılıyor.

OTOBÜS

Üsküp şehirler arası otobüs terminali (Üsküp Avtobuska Stanica), şehir merkezinin 2 km güneydoğusundaki tren istasyonunun bitişiğinde.

Otobüsler günde birkaç kez Ohri (3 saat, 7 €), Sofya (5.5 saat, 15 €) ve Priştine (2,5 saat, 5 €) hattına çalışıyor. Belgrad (6,5 saat, 24 €), Selanik (4 saat, 20 €), İstanbul (13 saat), Zagreb (14 saat), Dubrovnik (13 saat), Tiran (7 saat, 20 €) otobüsleri de var. Ayrıca Ksamil ve Saraybosna’ya da otobüs seferleri yapılıyor.

Eurolines’ın da Almanya ve Avusturya’nın birçok şehrine otobüsleri gidiyor.

ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Üsküp, gelişmiş bir otobüs ağına sahip. Halk otobüslerine binmek için (kırmızı renkli), herhangi bir yeşil kioskta ‘SKOPSKA’ kartı satın almanız gerekir. İlk ücret 150 MKD olmak üzere üç kez kullandırıyor (Matka Kanyonuna gidiyorsanız iki tane). Sonraki sefer başına 35 MKD doldurmanız gerekiyor.

skopje CİTY bus ile ilgili görsel sonucu

Diğer tüm renkteki otobüslere 25 MKD bedelle binebilirsiniz ve ödemeyi şoföre doğrudan ödersiniz.

Bunun yanı sıra taksi de kullanılabilir. Tren istasyonundan şehir merkezine yaklaşık 50 MKD tutar. Ancak klasik turist aldatmacasına maruz kalmamak için önceden fiyat konuşulabilir.

Bunun yanı sıra eğer merkezi bir yerde konaklıyorsanız yürüyerek gezilecek alanlara ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here