www.gezibir.com - Bunkart 2 Müzesi

Özellikle Balkan turu yapanların genellikle günü birlik gezdiği bir yer Tiran.

Arnavutluk’un sahil kesiminde turistik mekanlar mevcut ancak küçük şehir gezisi Balkan Turu meraklılarının tercih ettiği bir şey.

Tiran Arnavutluk’un başkenti ve en büyük şehri. Yaklaşık 800 bin kişinin yaşadığı Tiran’ın adı eski Yunanca’da mutlak güç sahibi yönetici anlamı taşıyor.

Burada da ağırlıklı olacak görülecek yerler şehir merkezinde toplanmış durumda.

Özellikle trafiğiyle İstanbul’u andıran Tiran’da şehir merkezine ulaşmak çok da kolay olmuyor. Eğer araçla geziyorsanız, aracınızı İskender Meydanı yakınına park edip turunuzu yapabilirsiniz.

TİRAN’DA GEZİLECEK YERLER

BUNKART 1 ve BUNKART 2 MÜZELERİ

Arnavutluk’ta Enver Hoca yönetimi sırasında inşa edilen sığınaklar bugün ülkenin birçok şehir ve köylerinde komünist rejimin geçmişine ışık tutuyor. Bunlardan en önemlilerindendir Bunkart 1 ve Bunkart 2 müzeleri

Savaş durumlarında savunma amaçlı inşa edilen sığınaklar, bugün turistlerin cazibe merkezleri olmasının yanı sıra farklı ihtiyaçlar için kullanılıyor. Dairesel formda, yarısı toprak içine gömülmüş, kalın beton duvarlı sığınakların, Arnavutluk’a yönelik özellikle komşu ülkeler tarafından saldırı ihtimallerine karşı “mevzi” olarak inşa edildikleri belirtiliyor.

Farklı boyutlarda olmak üzere ülke genelinde yaklaşık 170 bin yerde inşa edilen sığınakların çoğu, komünizmin çöküşünün ardından ya yıkıldı ya da farklı amaçlarla kullanıma sunuldu.

Sığınaklar, son dönemlerde işletme ve aileler tarafından, ihtiyaç sahibi ailelerin barınabileceği bir yer, bar, restoran, depo, sanat ve müze merkezleri olarak da kullanılıyor. Bunk’Art 2 ismiyle İçişleri Bakanlığı binasının yanında, İskender Meydanı’nda bulunuyor. Burada da Enver Hoca rejiminin kurbanlarıyla ilgili kanıt, fotoğraflar, dinleme cihazları ve komünist rejimin polis teşkilatı tarafından kullanılan envanterler yer alıyor.

Yer altında olduğu için biraz bunalmanız olası ama ilk gezilecek yer olduğunu söyleyebiliriz.

ULUSAL TARİH MÜZESİ
Bir Komünizm dönemi binasında yer alan, Arnavutluk tarihi hakkında temalı sergilerin düzenlendiği büyük müze.

İSKENDER BEY MEYDANI
İskender Bey Meydanı,  Tiran’ın merkezinde yer alıyor. Adını Arnavutluk’un ulusal kahramanı İskender Bey’den alan meydana bu ismi  1968 yılında verilmiştir. Meydanın yüzölçümü 40.000 m²’dir. Meydanda monarşi dömeniden kalan binalar sosyalist dönemde yıkılmıştır.

www.gezibir.com – İskender Meydanı ve İskender Bey Heykeli

İSKENDER BEY ANITI
İskender Bey Anıtı, Arnavutluk’un başkenti Tiran’da İskender Bey Meydanı’nda bulunan bir anıttır. Anıt, Arnavutluk’un ulusal kahramanı İskender Bey adına inşa edilmiştir. 11 metre yüksekliğindeki anıt Odhise Paskali tarafından tasarlanmış olup 1968’de İskender Bey’in 500. ölüm yıldönümünde dikilmiştir.

HACI EDHEM BEY CAMİSİ
Hacı Edhem Bey Camii, Osmanlı Devleti zamanında, inşa edilmiştir. Cami, Tiran’ın merkezindeki meydanda ve saat kulesinin yanında bulunmaktadır. Cami tek kubbeli ve kare planlıdır. Caminin giriş kısmında revaklar bulunmaktadır. Camide restorasyon çalışmaları yapılıyor.

www.gezibir.com – Hacı Edhem Bey Camisi ve Saat Kulesi

TİRAN SAAT KULESİ
Tiran Saat Kulesi, Arnavutluk’un başkenti Tiran’da bulunan bir saat kulesidir. Kule 1822 yılında Hacı Ethem Bey tarafından yaptırılmıştır ve Ethem Bey Camii’nin yanında yer almaktadır. Kulenin yüksekliği 35 metredir. Üstteki fotoğrafta görebilirsiniz.

TİRAN PİRAMİDİ
Tiran Piramidi,  piramit şeklinde bir binadır. İlk olarak 14 Ekim 1988 tarihinde Enver Hoca Müzesi adıyla açılmış olup Enver Hoca’nın damadı tarafından tasarlanmıştır. 1991 yılında ülkenin demokrasiye geçmesinin ardından bir konferans merkezi ve sergi mekanı haline getirildi.

www.gezibir.com – Tiran Piramidi

DAJTI DAĞI
Dajti Dağı, Arnavutluk’un başkenti Tiran’ın doğusunda yer alan bir dağdır. Dağın zirvesi Ramno olup 1,613 m yüksekliktedir. Kışın dağ genellikle karla kaplıdır ve Tiran’da nadiren görülen kar yağışları nedeiyle kışın yerel nüfusun uğrak noktasıdır. Teleferik mevcuttur.

Booking.com Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here