Aziz Yuhanna Kilisesi

Türk izlerinin bulunduğu Ohrid’de karnınızı doyurmak pek de zor değil. Bilirsiniz bazı Avrupa ülkelerinde yemek aramak oldukça yorucudur, damak tadınıza uygun yiyecek bulmak bazen zor olabilir.

Ancak Makedonya’nın, Balkanların diğer bölgelerinde olduğu gibi bu konuda avantajları var.

Öncelikle Türk çarşısı var. Eski çarşıda bize özgü yiyecekler mevcut. Yani börek de bulabilirsiniz, pizza da, köfte de var. Kebap salonu da mevcut. Bunun yanı sıra, baklava ve bazı tatlı çeşitleri de var.

Ohrid Türk Çarşısında baklava da bulunuyor.

Buradaki İstanbul Cafe gibi yerlerde oturup Türklerle sohbet edebilir, çayınızı, kahvenizi içebilirsiniz.

Çarşıya giden yol üzerinde de oldukça lezzetli dondurma çeşitleri de var. Uzun kuyruklu olanı tercih edin.

OHRİD-ZEYNEL ABİDİN PAŞA CAMİSİ – HALVETİ TEKKESİ

Resimdeki cami ve tekkeyi gördüğünüz yer Türk Çarşısı. Cadde boyunca perdeci, berber, terzi vb mekanlar var Türklere ait.

Osmanlı egemenliği başladıktan sonra Türkler, limanın üst kısmında, içerilere doğru olan bölümlere yerleşmiş. Bu cadde de Türklerin eski yerleşim yeri diyebiliriz. Şu an ibadete açık camiler mevcut. Ezan vakti kendinizi Türkiye’de gibi hissedebilirsiniz.

Unutmadan yaz döneminde gittiyseniz festivale denk gelmeniz olası. Eğlenceli gösteriler sizi bekliyor olabilir. Akşamları Türk Çarşısının da olduğu meydanda keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Ohrid Yaz Festivali

Ayrıca Ohrid halk pazarında unuttuğunuz organik lezzetlere ulaşmanız mümkün. Eğer bir apartment da kalıyorsanız mutlaka bu pazara uğrayın. Domates, salatalık, biber hiç bu kadar lezzetli olmamıştı diyeceksiniz. Gerçekten bizim unuttuğumuz doğal ürünlerin tamamını pazarda bulabilirsiniz. Marketten yöresel, oldukça lezzetli peynirleri de aldınız mı keyifle kahvaltı yapabilirsiniz.

Su Müzesini ve Sveti Naum Manastırı’nı mutlaka gezersiniz. Manastırı gezdikten sonra buradaki restoranda karnınızı doyurabilirsiniz. Fiyatlar menülerde yazılıyor. Fena sayılmaz. Domuz ürünleri bolca var, tavuk tercih edebilirsiniz. Dikkat çekici bir not, acı biberler tek tek satılıyor.

OHRİD ALABALIĞI

Makedonya’nın simgelerinden biridir Ohrid alabalığı (Ohridska pastrmka). Bu balıkların neslinin tehlikede olduğu belirtiliyor. Bu nedenle fiyatları yüksek. Belvica adında başka bir alabalık türü var. Bu da restoranlarda sunulabiliyor. Ohrid alabalığı olarak bunu tüketmeniz olası.

Restoran tavsiyesinde bulunmayacağız ancak Ohrid’e özgü bazı yemekler hakkında bilgi verelim.

  • Ribna Čorba, çoğu restoranlarda başlangıç olarak verilen geleneksel balık çorbası.
  • Tabi ki burek yani börek. Osmanlı zamanlarından buraya miras kalan burek, kıymalı, peynirli ve ıspanaklı yapılıyor. Yanında Makedon yoğurdu ile servis ediliyor.
  • Makalo. Sarımsak ve yoğurt karışımı
  • Gjomleze genellikle peynirle servis edilen, fırında pişirilen katmanlı krepler.
  • Ohridski Gevrek. Geleneksel bir fırın ürünüdür.
  • Geleneksel Makedon alkollü içecekler, rakija ve mastika’dır.
  • Boza da Türklerle beraber bölgeye gelen bir içecek. Makedonya’nın her tarafında bulunabiliyor. Boza dondurma ile ikram ediliyor. Bunun ismi “Ambasador”
  • Ayrıca Kavadarka, Smederevka ve Skopsko birası olarak adlandırılan Makedon şarapları da var.

 

Booking.com Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here