Balkanlar’ın cennet köşelerinden olan ve Osmanlı izleri taşıyan Ohrid, gölü, eşsiz doğası ve tarihi yapılarıyla gezilmesi gereken yerlerden.

Arabayla çıktığınız Balkan Turu’nda buraya uğrayabilirsiniz, ayrıca otobüslerle de turlar düzenleniyor. Bunun yanı sıra farklı ulaşım seçenekleri de mevcut. Araçla yola çıktıysanız, Kavala, Selanik ve Manastır’ı gezdikten sonra Ohrid’e ulaşabilirsiniz.

HAVALİMANI

Ohrid’de uluslararası St Paul the Apostle ( IATA : OHD ) havalimanı var. Amsterdam, Belgrad, Brüksel, Tel Aviv ve Zürih ile Ohrid’i birbirine bağlayan havalimanı, merkeze yaklaşık 7 km.

Haziran 2015’ten itibaren Wizz Air, Basel ve Londra’dan haftada iki kez Ohrid’e sefer düzenliyor. Havalimanı yıl boyunca açık ancak çoğu havayolu sadece yaz aylarında buraya uçuyor. Güncel bilgileri takip etmek gerekiyor.

Havalimanından Ohrid’e otobüs seferleri düzenleniyor. Haftada iki gün (çarşamba ve pazar) düzenlenen seferler Basel ve Londra-Luton arası Wizz Air seferlerine göre planlanıyor.

Ayrıca Üsküp Havalimanı’na uçarak, otobüs ve diğer seçeneklerle de Ohrid’e ulaşmak mümkün.

OTOBÜSLE ULAŞIM

Ohrid’e Bitola (Manastır) ve Üsküp’ten düzenli otobüs seferleri vardır. Ohrid’e ulaşmanın en kolay yolu otobüslerin birkaç saatte bir çalıştığı Üsküp hattı. Üsküp’ten bir otobüs yaklaşık 3,5 saatte Ohrid’e ulaşıyor. Ücret 500 ile 700 Makedon Dinarı.

Arnavutluk ya da Yunanistan üzerinden de otobüslerle Ohrid’e ulaşmak mümkün.

Karadağ’dan Ohrid ve Makedonya’ya ulaşmak isterseniz, Kotor, Budva, Bar, Ulcinj, Arnavutluk, Herceg Novi’den Üsküp’e düzenli bir otobüs hattı vardır. Bilet fiyatı Karadağ’daki yerlerden farklılık gösterir ve en pahalısı Herceg Novi’dir ve 25 avro civarındadır.

Ohrid otobüs terminali, şehir merkezinin iki kilometre dışındadır (yaklaşık 30 dakikalık yürüme mesafesinde). Otobüs terminalinden merkeze giden bir taksi yaklaşık 2 avro (120 MKD) ücrete tabidir, ancak otobüs istasyonundaki taksi şoförleri sizi daha fazla ücretlendirebileceğinden dikkatli olun, taksiye binmeden önce bir fiyat üzerinde anlaşabilirsiniz.

Günde altı ya da yedi kez, Ohrid’den başlayan yerel bir otobüs Arnavutluk ile birlikte Tushemisht sınırına kadar gider ve geri gelir. Yolculuk sırasında (en azından) otobüs sizi Stevi Naum’da bırakabilir (son otobüs geçidin sınırından geçmekte ve Ağustos 2017’de saat 19.20’de Ohrid’e geri dönmektedir).

Ohrid’de ulaşım ucuzdur ve şehrin tüm bölgelerini kapsar. Taksi sürücüleri turistlere daha yüksek ücretler ödemeyi deneyebilir, bu nedenle fiyatta anlaşarak yola çıkılmalı.

Eski şehir bölgesini yürüyürek gezmek tercih edilmeli. Böylece dar sokakların tadını çıkarabilir, şehri daha iyi tanıyabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here