www.gezibir.com - Kotor

Son yıllarda Ruslar başta olmak üzere Avrupa ülkeleri ve Türkiye’nin de aralarında olduğu birçok ülkeden turist akınına uğrayan Kotor, gerçekten bunu hak edecek güzellikte bir yer.

Karadağ’ın Adriyatik Denizi kıyısında bulunan bir sahil kasabası Kotor.  13.510 kişilik bir nüfusa sahip olan şehir, Kotor Belediyesi tarafından yönetilmektedir.

Küçük fakat barındırdığı tarihi ve mimari eserler açısından oldukça önemli olan bu şehir 1979 yılından beri UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

www.gezibir.com – Kotor Körfezi ve çevresi

KOTOR’A NASIL GİDERİM?

Karayoluyla gidiyorsanız eğer, Budva’nın içinden geçtikten sonra bizdeki dağ geçitleri gibi bir bölgeden, uzunca bir tünelden geçerek Kotor’a ulaşıyorsunuz. 

Araçla Balkan Turu yapanlardan değilseniz eğer, kullanacağınız üç havalimanı hattı var.

Tivat Havalimanı

Bunlardan ilki Tivat Havalimanı, Bu havalimanı şehir merkezine 2, Kotor’a ise 9 km mesafede.

Aktarmalı seferlerle Tivat’a uçuş düzenleyen firmalar, sezona göre değişiklik gösterebiliyor. Tivat’a ulaştıktan sonra iki seçenek var. Şehir merkezine taksiyle ulaşıp, oradan Kotor’a giden otobüslere binebilirsiniz. Sezonda 10 dakikada bir Kotor’a giden otobüsler bulunuyor. Güzergaha göre ödeyeceğiniz ücret 1-3 avro arasında olacaktır. Kotor Otobüs Terminaline geldikten sonra Stari Grad yani eski şehir bölgesi yürüme mesafesinde olacaktır. Birçok otobüs firmasının Kotor’a seferleri bulunuyor, otobüsleri terminalde zaten göreceksiniz.

Direkt havalimanından taksiye binerek Kotor’a ulaşmak da bir seçenek. Yine burada da pazarlık unsuru önemli. Yüksek fiyat ödemek istemiyorsanız pazarlık yaparak taksiye binebilirsiniz.
Yaz döneminde gittiyseniz yakın mesafe olmasına karşın Kotor’a ulaşmanız 1-2 saati bulabilir. Özellikle Kotor’a girişte adım adım ilerleyen trafikle karşılaşabilirsiniz.

Bölgede birkaç günlük gezi planlıyorsanız eğer, Tivat Havalimanı’nda Avis, Sixt, Europcar gibi uluslararası firmalardan araç kiralayabilirsiniz. Bölgece körfezde rahat gezme imkanı yakalayabilirsiniz.
Kotor şehir merkezinde park yeri bulmak biraz zor olabilir, otoparklar mevcut 5 avrodan başlıyor fiyatlar.

Ancak Dobrota istikametine doğru sahilde ve ara sokaklarda park yeri bulabilirsiniz. Yürüyerek buraların tadını çıkarmak da iyi bir tercih olabilir.

www.gezibir.com – Kotor şehir girişindeki trafik

Podgorica Havalimanı

İstanbul’dan doğrudan uçuş gerçekleşiyor bu havalimanına. Ancak burası Kotor’a daha uzak bir yer.

Öncelikli tercihiniz Tivat olmalı. Özellikle yaz döneminde Kotor’a gidiyorsanız, sahil yolunun trafiği sizi canınızdan bezdirebilir. Çünkü çok yoğun bir ilgi var Bar, Budva arasındaki bölüme.

THY Podgorica’ya her gün uçuş düzenliyor. Podgorica Havalimanından şehir merkezine ulaştıktan sonra (tek seçenek taksi), otobüs terminalinde Kotor’a giden otobüslere bineceksiniz. Biletler 7-10 avro arası.

Dubrovnik Havalimanı

Buraya gidebilmeniz için Schengen ya da vizeniz olması gerekli. Yeşil ve gri pasaportlular da bu hattı kullanabilir.

Havalimanı, şehir merkezine 20 km mesafede. Dubrovnik Kotor arası 92 km.

Dubrovnik’i şöyle bir gezip Kotor’a gidelim derseniz burayı tercih edebilirsiniz. Üstelik yol boyu da Kotor Körfezi’nin güzelliğini yaşayacaksınız.

Havalimanından şehir merkezine sefer düzenleyen otobüs firmaları var. Ücreti 40 Kuna.

Otobüs terminalinden Kotor’a otobüs seferleri mevcut. Herceg Novi üzerinden yaklaşık 2 saatlik bir yolculukla Kotor’a gidebilirsiniz. S
Sınır geçişi diğer Balkan ülkelerine göre biraz daha uzun sürebilir. Malum AB yoğunluğu yaşanıyor.

Bunlarla uğraşmak istemiyorsanız da çeşitli firmalarca düzenlenen turlarla Kotor’a ulaşabilirsiniz.

Booking.com

Şehir içinde gezi

Yani aslında konaklayacağınız yeri Stari Grad yani Eski Şehir yakınında tercih etmenizde yarar var. Böyle olunca yürüyerek Kotor’un tadını çıkarabilirsiniz. Yakın mesafelere gidecekseniz de taksi kullanabilirsiniz ancak pazarlık şart.

Budva, Bar, Sveti Stefan gezileri için yine otobüsler ve çeşitli tur firmalarından yardım alabilirsiniz.

Sayfamızda yer alan turları inceleyip size uygun olanı seçebilirsiniz.

Kişi başı 10-20 avro arasında değişen tekne turları var. Perast’taki adalara ve Mavi Mağaraya giden. Bunlar da tercih edilebilecek gezilerden.

Ya da özel tekne kiralayıp gezebilirsiniz körfezde, ayrıca kano da çok tutuluyor burada.

Booking.com

KOTOR’DA GEZİLECEK YERLER

STARİ GRAD

Tabi ki öncelikle Stari Grad yani eski şehir bölgesini gezeceksiniz. Surlarla çevrili eski şehir gerçekten yüzyıllardır olduğu gibi korunan bir yer.

Burada tarihi kiliseler, Kotor Cathedral, dükkanlar, hosteller ve evler bulunuyor.

Yapacağınız en güzel şey, ara sokaklarda gezip farklı atmosferin tadını çıkarmak. Arada kafelerde mola verip bir şeyler içip dinlenebilirsiniz.

Girişte alacağınız broşürlerle eski şehirdeki gezilecek noktaları görebilirsiniz.

KOTOR KALESİ

Stari Grad içerisinden 8 avro ücret karşılığında girip epeyce ter dökeceğiniz bir gezi olacak.

Bin 300 basamağı yaklaşık 1,5-2 saatte çıkabileceksiniz ancak buna değecek. Yazımızdan detayları okuyabilirsiniz.

PERAST

Elbetteki Perast’ı görmelisiniz. İki şirin adasıyla Perast, gezinizin en güzel yerlerinden olacak.

Büyüleyici bir yer Perast. Perast’a ilişkin detaylar yazımızda. 

KOTOR KÖRFEZİ’NİN İNCİSİ: PERAST…

BUDVA

Sahil şehri Budva, “Karadağ’ın Antalyası” olarak da adlandırılıyor. Daha çok deniz tatili tercih edenler buraya akın ediyor. Yaz döneminde inanılmaz bir yoğunluk oluyor. Budva’da da eski şehir bölgesi cezbedici.

Şehir 2500 yıllık geçmişiyle Adriyatik Denizi kıyısındaki en eski yerleşim yerlerinden biridir. 1572 yılında Uluç Ali Paşa tarafından Venediklilerden alınarak Osmanlı topraklarına katılan Budva, Venedik ile 1573 yılında yapılan anlaşma ile bu ülkeye geri verilmiştir. 

BAR

Osmanlı hakimiyetinin olduğu bir bölge de Bar. Kotor’a yaklaşık 60 km mesafedeki Bar’ın eski şehir bölgesinde Osmanlı izleri var.

Bu bölge sahilden daha yukarılarda kalıyor. Şu an aktif camiler var. Eski şehirde cami ve Türk çarşısını görebilirsiniz. Buradaki kalıntıların bir bölümü son yüzyılda hasar görmüş. 

Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here