Roma’nın simgelerinden birisi olan Kolezyum (Colloseum) herhalde gezginlerin önünde en çok fotoğraf çektirmekten zevk aldığı mekan. Flavian ismiyle de tanınan mekan, dünyanın en büyük antik tiyatrosu olarak biliniyor.Dünya mimarlık tarihinin en önemli eserleri arasında olan Kolezyum, dairesel biçimde inşa edilmesiyle farklı bir görüntüye sahip.

Roma İmparatoru Neron’un isyanlar sonucu yıkılan sarayının olduğu yere inşa edilen Kolezyum, Roma Forum alanının doğu tarafında bulunuyor.

İmparator Vaspasian tarafından yapımına 72 yılında başlanan Kolezyum, 80 yılında Vaspasian’ın oğlu İmparator Titus tarafından tamamlandı.

Burayı gezmeden önce bilgi sahibi olmak, etrafınıza daha farklı bakmanızı sağlıyor.

Kolezyum’a 81-96 yılları arasında İmparator Domitian tarafından yapıya eklemeler yapılmış ve bazı kısımları yenilenmiştir.

Flavian Amfitiyatrosu ismi, burayı inşa eden imparatorların Flavian Hanedanlığı’ndan gelmesinden ötürü verilmiştir.

Kolezyum, 189’a 156 metre ölçülerinde eliptik biçimli bir yapıtır ve 24 bin metrekare alanı kapsıyor.

www.gezibir.com/Roma-Kolezyum


Kolezyum kelimesinin kökeni “Colossus” Antik Yunan’da “iri” ve “devasa” anlamına gelmekteydi. İnşaat başladığında yakınında bulunan Roma İmparatoru Neron’un 30 metre yüksekliğinde heykeli olduğundan yapıya bu ismin verildiği belirtiliyor.Kolezyum’un 100 gün süren açılış törenlerinde düzenlenen oyunlarda 5 binden fazla insan ve hayvan öldürüldü.

Kolezyum, 50 ile 80 bin arasında izleyici kapasitesine sahip devasa bir yapı. Roma İmparatorluğu döneminde burası vahşi gladyatör dövüşleri, tiyatro gösterileri, araba yarışları, eğlenceler, ünlü savaş sahnelerinin canlandırılması, idamlar gibi halka açık pek çok etkinlik amacıyla kullanıldı. Bu etkinliklerde son derece vahşi, acımasız oyunlar vardı. 

Kolezyum’daki gladyatör dövüşleri 


Kolezyum’daki gladyatör dövüşleri için Afrika’dan timsah, aslan, kaplan, gergedan gibi vahşi hayvanlar Roma’ya getirilirdi.

Kolezyum’un altında ahırlarda günlerce aç bırakılan hayvanlar, arenaya bırakılmadan önce de kızgın demirlerle dağlanırdı. Bundaki amaç, daha saldırgan olmalarının sağlanmasıydı.

Bu vahşi hayvanlar, bazen birbirleriyle bazen de gladyatörlerle dövüştürülürdü.

Kolezyum’u gezerken o sahneler aklınıza gelince ürperebilirsiniz. Gerçekten çok vahşice bu oyunları, Roma halkı, herhangi bir gösteriyi izler gibi, yanlarında yiyecekleriyle şenlik havasında takip ederdi.

www.gezibir.com/Roma-Kolezyum


Gladyatör kelimesi bir Roma savaş kılıcı olan “gladius”tan geliyor.

Köle ve esirlerden oluşan gladyatörler, dövüşler için gladyatör okullarında özel yetiştirilirdi. Bu gladyatörler zenginler tarafından alınıp satılırdı.

Dövüşlere ün ve şöhrete kavuşmak isteyen ve bunun için ölümü göze alan kişiler de katılabilirdi, gladyatörler haricinde.

Birbirleriyle dövüşen gladyatörler, zaman zaman hayvanlarla da dövüştürülürdü.

Gladyatörler özgür kalmak için galip gelmek zorundaydı. Gladyatör, dövüşün ardından, imparatora bakar ve parmağıyla işaret vermesini beklerdi. İmparatorun parmağı yukarıda ise gladyatör özgürlüğüne kavuşurdu, aşağıda ise öldürülürdü.

O dönemin süper starları olan gladyatörler, Roma halkı tarafından tanınırdı, dövüşleri dilden dile anlatılırdı.

Özellikle kadınlar ve genç kızlar, gladyatörlere yoğun ilgi gösterir, vücutlarına onların isimlerini yazdırırdı.

Dövüş sırasında arenaya akın eden kadınlar, ölen gladyatörün kanından ve kasığındaki terinden almaya çalışırmış ve bu sıvıdan yapılan iksirin en güçlü aşk iksiri olduğuna inanılırmış.

Kolezyum’un aktif olarak kullanıldığı üç asır boyunca 500 bin insanla bir milyon hayvanın vahşice öldürüldüğü belirtiliyor.

İtalyanlar, insanlık dışı bu vahşi oyunlara bir nevi tepkilerini koymak amacıyla, dünyanın herhangi bir yerinde idam edilen birisi olursa, Kolezyum’un ışıklarını bir hafta boyunca gece gündüz açık bırakıyor. 

www.gezibir.com/Roma-Kolezyum


Vahşi gladyatör dövüşlerinin dışında da farklı etkinliklere ev sahipliği yapan bir mekan Kolezyum.

Savaş sahnelerinin canlandırıldığı bir oyunda, iç duvarlar izole edildikten sonra Tiber nehrinden getirilen su buraya doldurulmuş. Birkaç metre derinlikteki suya, timsah ve yılanlar konulmuş ve deniz savaşı canlandırılmış.Kolezyum’daki oturma düzeni de sınıfsal bir ayrımcılık içeriyordu. İmparator ile soylular ve zengin sınıf arenaya en yakın alt kısımlarda oturuyordu. Onlara ayrılan bölümler, oyunlardan önce köleler tarafından oturularak ısıtılırdı. Üst bölümlerse vatandaşlara, kölelere ve kadınlara hizmet veriyordu. 

www.gezibir.com/Roma-Kolezyum


Kolezyum, Venedik Meydanı, Roma Forum, Trevi Çeşmesi, İspanyol Merdivenleri, Pantheon gibi gezilecek ana alanlar, eski Roma şehir merkezinde.

Eğer burada konaklıyorsanız, rahatlıkla yürüyerek her yere ulaşabilirsiniz. Ulaşım bilgilerini, videolarla destekli ekteki yazımızda okuyabilirsiniz.Roma’nın önemli gezi alanlarından Kolezyum, Palatino Tepesi ve Roma Forum’u (bir nevi eski Roma) bir arada gezme imkanı sunuluyor. Forum Alanı girişinde ve Kolezyum’da bilet alıp alanlara giriş yapabiliyorsunuz.

Giriş ücreti 12 avro, çocuklar için ise ücretsiz. 

Bilet alma işini gittiğiniz sezona göre ayarlamanızda fayda var.

Yaz döneminde ciddi yoğunluk yaşanıyor girişlerde. Güvenlik kontrolleri de yapıldığı için beklemek durumunda kalabilirsiniz. Zaman kaybı yaşamamak için internetten “Kolezyum Hızlı Giriş Bileti” alabilirsiniz.

Kış ve yoğunluğun daha az olduğu dönemlerde direkt gişelerden bilet alıp girebilirsiniz ancak “hiç risk almayalım” derseniz biletiniz hazır olsun, kodu okutup direkt içeri giriş yapın.Bu bölge için bir günlük planlama yapılabilir. Venedik Meydanı gezisinin ardından Kolezyum’a doğru yürüyün ve etraftaki tarihi yapıları da yakından görme fırsatı yakalayın.

Tabi öncelikle buraların tarihini ve özelliklerine ilişkin bilgileri okumanızda fayda var. Böylece daha verimli olur geziniz.

Sonrasında Kolezyum’a giriş yapıp burayı güzelce gezin. Buraya 2-3 saat ayırmak gerekiyor. Gezerken aklınıza “Gladyatör” filminden sahneler gelmesi olası. Bu arada gitmeden önce filmi izlerseniz daha farklı gözle bakarsınız etrafınıza.

İçeride müze bölümü ve çeşitli katlardan seyir alanları var, burada keyifle gezip fotoğraf çekebilirsiniz.

Çıkışta bulunan Konstantin Kapısı’nı da buradan fotoğraflayacağınız bir balkon bulunuyor.

www.gezibir.com/Roma-Kolezyum’dan Konstantin Kapısı

Kolezyum’u gezdikten sonra çıkışın sağ tarafında, Konstantin Kapısı’nı göreceksiniz. Onun az ilerisinde Roma Forum ve Palatino Tepesi’ni gezeceğiniz alana gireceksiniz.

İşte eski Roma tam da buralar. Yavaşta, tadını çıkararak burayı gezin. 

İyi gezmeler.
Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here