Kaleden Kavala

Tarihi milattan önce 600’lü yıllara dayanan Kavala, Yunanistan’ın Taşoz Adası’ndan göçenler tarafından Neapolis (Yeni Şehir) adıyla kurulmuş. 1912 yılına kadar Osmanlı toprağı olan şehir, Türkiye sınırına yakınlığıyla da kısa süreli gezilerde sıkça tercih edilen yerlerden biri.

Kaleden panoramik Kavala manzarası

Yaklaşık 80 bin nüfusa sahip küçük bir kıyı şehri olan Kavala, Edirne’nin İpsala ilçesine yaklaşık 200 km mesafede. Taşoz Adası, Kavala’nın hemen karşısında yer alıyor. Arabayla seyahat edenlerin uğruk yerlerinden Kavala’ya, Yunan adalarından feribot seferleri de düzenleniyor.

Kavala 19. yüzyılda ve 20. yüzyılın ilk yarısında tütün ticaretinin merkezini oluşturmaktaydı. Günümüzde de mermer üretiminin, işlemenin ve ticaretinin merkezidir. Yunanistan’daki en büyük gübre üretim merkezidir, yoğunlukla Avrupa’ya tarım ürünleri ihraç etmektedir. Kavala, Selanik’in doğusundaki en önemli turizm merkezidir.

YÜRÜYEREK KEŞFE ÇIKIN…

Öncelikle şunu belirtmek gerekir. Kavala’da gezeceğiniz yerler eski şehir bölgesinde. Burayı da sokakları keşfedebilmek için yürüyerek gezmek tercihiniz olmalı. Küçük bir bölge. Ara sokaklarda gezerken Osmanlı’dan izler göreceksiniz, Türkçe sizi selamlayan insanlarla karşılaşacaksınız. Keyifli bir gezi sizleri bekliyor olacak.

Şehrin en popüler buluşma noktası Eleftherias Meydanı’dır. En hareketli yer ise, alışveriş merkezlerine dönüştürülen tütün deposu, şık mağazalar, kafeler ve barların bulunduğu Megalou Alexandrou Yaya Caddesi’dir. Eleftherias Meydanının yakınında, kiliseye çevrilmiş eski bir cami bulunuyor.

Eski şehre meydandan giriş yaptıktan sonra keşfe başlıyorsunuz. Burada, Safranbolu’yu andıran evler karşılıyor sizi.

Eski şehir bölgesinden bir sokak

Bu bölgede restoranlar, hediyelik eşya satılan yerler bulunuyor. Eğer yazın gittiyseniz Kavala’ya, meydandan sokağa girişte solda bulunan küçük mekandan dondurma alabilirsiniz. Dil problemi var ama bir şekilde anlaşırsınız.

Dondurmacı, meydandan eski şehre giren sokağın başında.

İMARET (KAVALALI MEHMED ALİ PAŞA KÜLLİYESİ)

Rıhtımın karşısındaki yamaçta uzanan muhteşem mimarisiyle göz kamaştıran bir yapıdır. 19. yüzyıl Osmanlı mimarisinin klasik örneklerinden olan külliye, Barok usulünde inşa edilmiştir. Medrese, 2 mescid, mektep ve imarethaneden oluşuyor. Külliye, Mısır hükümeti tarafından kiraya verilmiş ve lüks otel olarak hizmet veriyor.

İmaretin sokaktan görünümü. İç kısım oldukça gösterişli bir bina.

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN SU KEMERİ (KAMARES)

Kanuni Sultan Süleyman tarafından, kentin su ihtiyacını yaptırılan su kemeri eski şehrin merkezinde yer alıyor. Aşağı bölümden de kale kısmından da güzel görünüyor.
Evliya Çelebi buraya ilişkin, “Kanuni Sultan Süleyman’ın bir konak yerden dağları ve belleri deldirerek 60 gözlü bir su kemeri yaptırıp bir kayadan dağa ulaştırdığını ve yüksekliğinin 60 metre olduğunu” yazmıştır. 5 metre açıklığa, 4,5 metre genişliğe sahip su kemeri 20 metre yüksekliğindedir. Tüm ihtişamıyla ayakta duruyor su kemeri.

KAVALA KALESİ

Nefes kesici manzarasıyla meşhur kale, Kavala kentinin en geleneksel mahallesinin, Panagia Yarımadası veya Eski Kentin tepe noktasında bulunmaktadır.
Her yıl binlerce ziyaretçiyi bölgeye çekmekte ve bölgenin en önemli tarihi eserlerinden birini teşkil etmektedir. Bugüne kadar iyi durumda kalmış olması ve ilginç köşelere sahip olmasıyla ilgi çekmektedir.

Restorasyonu geçen yıl tamamlanan kaleye çıktığınızda tüm şehri izleme şansı buluyorsunuz. Özellikle gün batımına yakınsa vakit, muhteşem bir manzara sizi karşılıyor. Uzunca bir süre burada kalıp şehri izleyebilirsiniz.

HALİL BEY CAMİSİ

Tarihî Osmanlı evleriyle dolu sokaklardan geçtikten sonra kaleye çıkan yol üzerinde karşınıza çıkan Halil Bey Camisi. Osmanlı’nın son dönemlerine kadar hizmet veren cami, sonrasında kapatılmış.

16. yüzyıla ait bir cami ve bir medreseden oluşuyor. Medresenin 8 odası günümüze kadar iyi şekilde gelmiş. 20. yüzyıl başlarında bu binada kızlar ilkokulu faaliyet göstermiş. Cami, 1930-1940 yılları arasında ise bu bina “Müzik Camii” adıyla Kavala Filarmoni Orkestrası’na ev sahipliği yapmış.

GEZİLECEK YERLERDEN BİR DEMET (FOTO GALERİ)

KAVALA’DA NE YENİR

Tabi ki deniz ürünlerini tercih edebilirsiniz. Eski şehir bölgesinde kafe ve restoranların olduğu sokakta pizza, yöresel ürünler ve balık seçenekleri de mevcut. Liman bölümünde de deniz ürünleri restoranlarına uğrayıp, müzik eşliğinde keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.

KAVALA’DA NEREDE KALINIR

Genelde gezilecek yerler eski şehir bölgesinde olduğundan buraya yakın, merkezi bir oteli tercih etmeniz yerinde olacaktır.

Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here