www.gezibir.com / KARS - Ani Harabeleri

Ülkenin en doğusunda yer alan, aslında bir dönemler “kuş uçmaz, kervan geçmez” denilen Kars, son yıllarda adından en çok söz ettiren şehirlerden biri haline geldi.

Kış aylarında buz tutan Çıldır Gölü, Ani Harebeleri ve eski yapılarıyla şehir merkezi, kaz eti, kaşar peyniri ve doğal kahvaltılıklarıyla keyifli bir gezi mekanı halini aldı Kars.

Bunda elbette ki “Doğu Ekspresi”nin katkısı çok büyük. Bu turun sosyal medyada yer alması ve yoğun ilgi görmesiyle Kars, turizmde farklı bir noktaya geldi.

Doğu Ekspresi’nin popülaritesinin artması Kars için dönüm noktası oldu…

Bu yazıda, Kars’ta gezilecek iki yere değineceğiz.

Kars’ta gezilecek yerler diye sorulduğunda öncelik verilecek iki yer var. Çıldır Gölü ve Ani Harabeleri.

Buralar haricinde de Kars’ta gezilecek yerleri yazacağız.

ÇILDIR GÖLÜ

Doğu Anadolu bölgesinin en büyük tatlı su gölü olan Çıldır Gölü, tektonik oluşum ve en derin noktası 49 metredir.

Gölün çevresinde bitki örtüsü bulunmuyor. Buraya gittiğinizde etrafı yemyeşil bir göl hayali kurmaya gerek yok. Göl buz tutan yüzeyi ve buz kırılarak yapılan balık avcılığı ile ilgi görüyor.

Özellikle kış aylarında yüzeyi tamamen buzla kaplanan Çıldır Gölü yerli ve yabancı turistlerin de yoğun ilgisini görüyor.

Göl, zaman zaman çekilmekte ve sular oldukça alçalmaktadır. Bu gibi durumlarda balıkçılık gerilemekte ve balıkların üremesi için yeterli alan bulunmamaktadır.

Gölde genellik ile avlanan en bilindik balık türü ise sazandır.

Buz kırılarak yapılan balık avcılığı, bölgenin en çok ilgi gören etkinliklerinden. 

Kars’a gittiğinizde bu gibi avlanan balıkçılar eşliğinde ücretini ödeyerek buz içerisinden balık avlamanın zevkini çıkarabilirsiniz.

ANİ HARABELERİ

Kars’a 42 kilometre uzaklıktaki Ani Köyü sınırları içerisinde yer alan Anı Örenyeri Türkiye-Ermenistan sınırını ayıran Arpaçay Nehrinin batı yakasında Türkiye sınırları içerisinde volkanik bir tüf tabakası üzerine kurulmuş bir Ortaçağ şehridir.

“Dünya Kenti”, “Medeniyetler Beşiği”, “Binbir Kilise” ve “40 Kapılı Şehir” olarak da adlandırılan, 961-1045 yılları arasında Pakraduni Hanedanlığı döneminde Ermeni hükümdarlarına başkentlik yapan, 11. ve 12. yüzyıla ait İslam mimarisi eserlerini de bünyesinde barındıran antik şehir, 15 Temmuz 2016’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi.

İlk yerleşimin milattan önce 3 binli yıllara dayandığı ve Saka Türkleri, Sasaniler, Bagratlı Krallığı, Bizanslılar, Şeddat Oğulları Beyliği, Anı Gürcü Atabeyleri, Harzemşah Devleti, İlhanlılar, Selçuklular, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Osmanlı Devleti ile Rusların hüküm sürdüğü Ani, her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünüyor.

Bölgede Anadolu’da yapılan ilk Türk camisi “Ebul Menucehr Camisi”, “Amenaprgiç Kilisesi”, “Ani”, “Ani Katedrali”, “Dikran Honentz Kilisesi”, “Abugamir Pahlavuni Kilisesi” gibi eserleri görmek mümkün.

KARS KONAK OTEL

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here