Özellikle doğa düşkünleri için Marmara Bölgesi birçok alternatif sunuyor. İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Yalova yani aslına bakarsanız bölgenin her tarafından birçok zenginlik mevcut. Yeter ki vakit ayıralım, gezelim.

Sakarya’nın Karasu ilçesindeki Acarlar Longozu da bu yerlerden biri.

Türkiye Dil Kurumu sözlüğünde longozun anlamı “Deniz veya ırmaklarda birdenbire derinleşen yer” olarak geçiyor.

Aslında tam olarak böyle değil. Bir çeşit “subasar” olarak tanımlanan longoz, denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda set oluşturması ve dere ağzını kapatması sonucu ortaya çıkan ve suyun biriktiği özel alanlardır.

Genel olarak longozlar kış ve ilkbahar mevsimlerinde suyla dolarken, yaz ve sonbalarda suda çekilme görülür. Longozlar tropikal orman havası verir.

Bu kısa bilgilendirmeyi yaptıktan sonra Acarlar Longozuna bakalım.

ACARLAR LONGOZU

Acarlar Gölü Longoz Ormanı, Sakarya Nehri Havzası’nda Karasu ile Kaynarca ilçeleri içerisinde yer almaktadır. İçi ormanla kaplı bu göl, Karadeniz’e paralel olarak konumlanmış, denize 2 km mesafede, 12 km uzunluğunda ve 1 km ile 1.5 km genişliğinde bir sulak alandır. Sulak alanın deşarjı Sakarya Nehri’ne, oradan da Karadeniz’e boşalmaktadır.

Acarlar Longozu

Sahanın 1576 Ha.lık kısmı Genel Müdürlükçe 1976 yılında sülün ve su kuşlarını korumak maksadıyla “Yaban Hayatı Koruma Sahası” olarak ilan edilmiştir. 2004 yılı başında saha sınırları yeniden gözden geçirilmiş, 2517 hektar olarak yeniden sınırları düzenlenerek Yaban hayatı geliştirme sahası olarak tescil edilmiştir. Yayın, kızılkanat, sazan gibi balık türleri mevcuttur. Ayrıca tavşan, tilki, yaban domuzu, gelincik, doğan ve sincap faunayı zenginleştirmektedir. Kuş tespit çalışması edinilen bilgilere göre Acarlar Gölü yaban Hayatı Koruma Sahasında 235 farklı kuş türünün yaşadığı tespit edilmiştir.

Ayrıca; Acarlar Gölü’nün tamamı (2.800 hektarlık alan), Kültür Bakanlığı, Bursa Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 25.06.1998 tarihinde, “1. Derece Doğal Sit Alanı” olarak ilan edilerek mutlak koruma altına alınmıştır.

Sulak Alanların Korunması Yönetmeliği hükümleri kapsamında ve Ramsar Yönetim Planlaması Rehberi esas alınarak hazırlanmış ilk beş yıllık Acarlar Longozu Yönetim Planı ve Acarlar Longozu Sulak Alan Koruma Bölgeleri sınırları Ulusal Sulak Alan Komisyonu tarafından 02 Nisan 2009 tarihinde onaylanarak bir bütün olarak kabul edilmiştir.

Birinci 5 yıllık uygulama döneminin sona ermesine revize edilen 2016-2020 Dönemi Acarlar Longozu Sulak Alan Yönetim Planı Ulusal Sulak Alan Komisyonu’ nun 24 Aralık 2015 tarihli toplantısında onaylanarak yürürlüğe girmiştir.

(Bu bölümde Orman ve Su İşleri Bakanlığı internet sitesinden faydalanılmıştır.)

NASIL GİDERİM?

NOTLAR

Otoyoldan çıktıktan sonra Karadeniz istikametine doğru ilerleyip Karasu’ya ulaşın. Denizi gördükten sonra sola dönüp bir süre ilerleyin, tabelalarını göreceksiniz.

Küçük bir köprü üzerinden geçtikten sonra longoza ulaşacaksınız. Burada ücretli otopark alanı var. Bunun dışında longoza girmek için ücret talep edilmiyor.

Hediyelik eşya gibi ürünlerin satıldığı yerleri geçtikten sonra su üzerinde bulunan bir restoran göreceksiniz.

Buradan itibaren longoz geziniz başlıyor. Ahşap bir yol üzerinde ilerlerken doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Ördeklerin, kazların ve farklı türdeki kuşların da bulunduğu longoz, keyifle vakit geçirilebilecek bir alan.

Unutmadan, ahşap köprü ya da yol diyebileceğimiz alanda yürürken tam longozun orta yerinde ahşap bir kafe de sizleri bekleyecek.

Orada oturmak keyifli olsa da böylesine doğa harikası bir yerde olmalı mıydı diye düşünmeden edemiyor insan.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here