www.gezibir.com / Roma Forumu

Filmlere de konu olan Roma İmparatorluğu’nun şehir merkezinden izleri göreceğiniz bir yer Roma Forumu…

Milattan öncesinden günümüze kalan tapınaklar, bazilikalar, zafer takları, kemerli sütunlardan oluşan, eski Roma’nın nasıl bir yer olduğunu size hissettirecek bir mekan. Burası uzunca bir süre Roma’nın hayatına yön vermiş, imparatorluğun siyasi, ticari ve hukuksal merkezi konumunda yer almış.

Öncelikle başta “Gladyatör” olmak üzere Roma İmparatorluğu’nun geçmişinden izlerin yer aldığı filmleri izlemek yerinde olacaktır.

Çünkü bu bölgeyi gezerken bölge gözünüzde canlanabilir.

Kolezyum, Palatino Tepesi ve Venedik Meydanı için bir gün ayırıp, genel bir gezi yapabilirsiniz. Hepsi de birbirine yakın mekanlar.

Venedik Meydanı’nın arka kısmında eski şehir alanından başlayan, 2. Vittorio Emanuele Anıtı, Kolezyum, Palatino Tepesi ve Roma Forumu da içine alan, Roma medeniyetinin en önemli eski yerleşim yeri merakla gezeceğiniz bir bölge.

Aslında Roma İmparatorluğu’nun kalbi de denilebilir buraya.

Venedik Meydanı, Kolezyum, Roma Forumu, Palatino Tepesi’nin bir arada olduğu bölge yılda yaklaşık 6 milyon turisti ağırlıyor. Venedik Meydanı’ndan baktığınızda Kolezyum’u görebilirsiniz. Via Dei Fori Caddesi’nden Kolezyum’a doğru yürürken sağ tarafınızda Romu Forumu alanındaki kalıntıları ve eski Roma’dan geriye kalanları görebilirsiniz.Eğer turistlerin kalabalık olduğu yaz döneminde gitmediyseniz, örneğin sömestrde ya da daha sakin bir dönemde Roma’daysanız gezi planınızı şöyle yapabilirsiniz. Venedik Meydanı gezisinden sonra Via Dei Fori Caddesi’nden yürüyüp ulaştığınız Kolezyum‘u güzelce turlayıp, sonrasında Palatino Tepesi ve Roma Forumu alanını ziyaret edebilirsiniz.


www.gezibir.com/Roma-Kolezyum’dan Konstantin Kapısı

Kolezyum çıkışında Konstantin Kapısı’nı gördükten sonra Roma Forumu alanına buradaki kapıdan giriş yapabilirsiniz. Burada Titus Kemeri de var, zaten karşınıza çıkacaktır. www.gezibir.com/Roma-Titus Kemeri

Roma Forumu ve Palatino Tepesine girişin olduğu kapıdan içeri girdikten sonra sağ tarafta Kolezyum’u karşıdan göreceğiniz yüksek bir nokta var. Buraya gidip Kolezyum’u fotoğraflayabilirsiniz.


www.gezibir.com / Roma – Kolezyum

Arkeolog ya da tarihçi değilseniz çok fazla detay bilgilere boğulmaya çok gerek olmadığı düşüncesindeyiz. Eğer bir rehber eşliğinde geziyorsanız tabi ki çok daha güzel bilgiler alma şansınız var.

Eğer özgür gezginseniz öncesinde buralara ilişkin notları okuyabilirsiniz veya “Siri” gibi uygulamalarla bulunduğunuz noktadan bilgi alabilirsiniz.

Gezerken dikkat ederseniz yabancılar sürekli belirli bölgelerde cep telefonlarından bu tarz uygulamalarda gezdikleri yerler hakkında bilgileri dinlerler. Bizde de yavaş yavaş bu uygulamalar yerleşiyor ancak dileriz daha kapsamlı bilgilerin yer aldığı çalışmalar olur ve gezerken rahat bir şekilde bilgiye ulaşma imkanı olur.


Yaklaşık 3 bin yıllık bir tarihi mekan Roma Forumu. Bölge ilk yüzyılda Sezar döneminde ön plana çıkmaya başlamış. Bu dönemde forum oluşturulmaya başlanmış ve sonrasında gelen imparatorlar ve yöneticiler yatırımlar yapmışlar.

İmparator Agustus dönemi Forumun zirve yaptığı zamanlar olmuş. Roma Forumu, imparatorluğun çöküşüne kadar bölgenin merkezi olma özelliğini sürdürmüş.

Bölge, Roma İmparatorluğu çöktükten sonra kaderine terk edilmiş. Doğal afetlerin yanı sıra, savaşlar ve yıkımlar forum alanındaki yapılara zarar vermiş, bazıları yok olmaya yüz tutmuş.

19. yüzyılda arkeolog Carlo Fea liderliğindeki kazı ekibi, bölgede çalışmaya başlamı. 1803 yılında başlayan ve yaklaşık 100 yıl süren çalışmaların ardından Forum görkemiyle ayağa kaldırılmış. Her ne kadar bazı bölümlerinden küçük parçalar kalmış olsa da Roma Forumu, imparatorluğun o dönemki yaşamının nasıl olduğunu anlamanıza yardımcı olacak özellikte.

Çevresindeki diğer yapılarla bölge gerçekten dünyanın en gözde turistik mekanlarından.


Roma Forumu alanının doğu tarafında konuşma yapılan platform Rostra, senato binası Curia, büyük toplantı salonu Basilica Aemilia, Santa Luca e Martina Kilisesi, önemli davaların görüldüğü Basilica Iulia, Jupiter’in oğullarına adanan Kastor ve Polluks Tapınağı ile Jules Sezar Tapınağı, Dostluk, Satürn ve Vespasianus tapınakları bulunuyor.Forum alanının Via Sacra Caddesi’nin doğu tarafından yer alan bölümünde ise Vesta Tapınağı,  bu tapınaktaki kutsal ateş için nobet tutan rahibelerin yaşadığı Vesta Bakireleri Evi, İmparator Dominitianus tarafından Yahudi ayaklanmasını bastırmalarının anısına kardeşi Titus’un adına yaptırdığı Titus Zafer Takı, forumdan çıkarılan daha küçük arkeolojik kalıntıların sergilendiği Antiquarium Forense Müzesi, Santa Francesca Romana Kilisesi, Constantinus ve Maxentius Bazilikaları, Venüs ve Roma Tapınağı ile bunu çevreleyen tarihi sütunlar, Romulus Tapınağı ve İmparator Antoninus tarafından karısı Faustina’ya adanan Antoninus ve Faustina Tapınağı yer alıyor.Forum alanında gezerken alt bölümde Temple of Romulus’un içerisinde bazı heykeller sergileniyor.

Sergilenen eserlerin altında yer alan bilgi kitabesinde Türkçe isim sizi şaşırtabilir. Anlaşılan heykelde kullanılan mermer Göktepe’den (Muğla) gitmiş.


www.gezibir.com / Roma Forumu
www.gezibir.com / Roma Forumu


Eğer eski şehrin merkezi noktalarında konaklıyorsanız buralara ulaşmak hiç de zor değil. 

Venedik Meydanı, Kolezyum, Roma Forumu, Palatino Tepesi, Pantheon, Trevi Çeşmesi ve hatta İspanyol Merdivenleri’ne yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Metroyu kullanarak Kolezyum, Roma Forum ve çevresindeki turistik mekanlara ulaşmanız mümkün.

HARİTADA ROMA FORUMU

Roma’da ulaşıma ilişkin yazılarımızı inceleyebilirsiniz, sizlere yardımcı olacaktır.
Roma’nın önemli gezi alanlarından Kolezyum, Palatino Tepesi ve Roma Forum’u (bir nevi eski Roma) bir arada gezme imkanı sunuluyor. Forum Alanı girişinde ve Kolezyum’da bilet alıp alanlara giriş yapabiliyorsunuz.

Giriş ücreti 12 avro, çocuklar için ise ücretsiz. 

Bilet alma işini gittiğiniz sezona göre ayarlamanızda fayda var.

Yaz döneminde ciddi yoğunluk yaşanıyor girişlerde. Güvenlik kontrolleri de yapıldığı için beklemek durumunda kalabilirsiniz. Zaman kaybı yaşamamak için internetten Roma Forum Hızlı Giriş Bileti alabilirsiniz.

İşte eski Roma tam da buralar. Yavaşta, tadını çıkararak burayı gezin.

İyi gezmeler.
Roma’da yer alan otellerin konumlarını alttaki haritadan inceleyebilir güncel fiyatları görebilirsiniz. Rezervasyon yapmak için fiyat kutularına tıklamanız yeterli.


Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here