www.gezibir.com / Roma - Aziz Petrus Bazilikası kubbeye çıkış

Roma gezinizde mutlaka yapmanız gereken şeylerden birisi tabi ki Vatikan’da bulunan Aziz Petrus Bazilikası’nı gezmek.

Burayı gezerken sakın kubbeye çıkmayı ihmal etmeyin. 

Çünkü Roma’nın simgesi haline gelen Vatikan fotoğrafını burada çekebilir ve şehrin genel görünümünü buradan izleyebilirsiniz. Kubbeye çıkmak için ücret ödemeniz gerekiyor.

Öncelikle şu notu düşelim, burada basın, öğretmen vs. vs. kartlar geçerli olmuyor. Çocuklara ücretsiz olan yapının girişinde iki farklı seçenek var.

Birincisi kubbenin yaklaşık 5’te 2’lik bölümünü asansörle çıkacağınız hat. Sonrasında 320 basamak çıkarak kubbeye ulaşıyorsunuz. Bunun ücreti 10 Euro.

Diğer seçenek ise 551 basamağı tamamen yürüyerek çıkmak. Bunun ücreti ise 8 Euro.

Eğer herhangi bir engeliniz yoksa, farklı bir tecrübe için buranın tamamını yürüyerek çıkabilirsiniz. Vaktiniz azsa eğer diğer seçenek de olabilir.

Geniş bir alanda başlayan ve giderek daralan bir merdiven güzergahı mevcut. Bazı bölümlerde yana doğru eğimli çıkmanız gerekecek.

Bir süre sonra Aziz Petrus Bazilikası’nın iç kısmında bulunan korkuluklu balkon kısmına gireceksiniz ve yapıyı yukarıdan izleme şansınız olacak.

Daha sonra merdivenli yolculuğa devam.

Zaman zaman mola veren insanları göreceksiniz çünkü nefes nefese bırakan bir tırmanış bu. Sonrasında zirveye ulaşınca ise eşsiz Roma manzarasının tadını çıkarın.

İniş biraz daha kolay olacak. Farklı bir hattan, aynı tarzda aşağı doğru ineceksiniz. Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here