www.gezibir.com / Roma - Aziz Petrus Bazilikası kubbesinden şehir görünümü

Roma gezisinin kuşkusuz en önemli duraklarından biri Vatikan’da yer alan Aziz Petrus Bazilikası. (Basilica di San Pietro)

İçine girdiğiniz anda büyüklüğüyle sizleri şaşırtacak yapı, 222 metre uzunluğa ve 138 metre yüksekliğe sahip.

Bazilika, Hristiyan dünyasının en önemli yapılarından biri. Roma Katoliklerinin hac noktası olan bazilika, aynı anda 60 bin kişinin sığabileceği, dünyanın en büyük kilisesi olarak biliniyor.

www.gezibir.com / Roma-Aziz Petrus Bazilikası


Biraz da bazilikanın tarihine bakalım. Anlatılanlara göre, 2. yüzyılda Aziz Petrus’un mezarının olduğu yere bir anıt dikildi ve sonrasında buraya İmparator Constantinus’un talimatıyla ilk bazilika 349 yılında yapıldı.

İlk bazilika yıkılmaya yüz tutunca, 15. yüzyılda yerine yenisi yapıldı. Mevcut bazilikanın yapımı ise 1506 yılında Papa II. Julius zamanında  başlanmış ve 100 yıldan fazla sürdü.

Bazilika, 1612 yılında, Papa V. Paul döneminde bitirilebildi. 

Aziz Petrus Bazilikası’nın tasarımında Michelangelo, Donato Bramante ve Raphael gibi Rönesans ustaları görev aldı.


www.gezibir.com / Roma-Aziz Petrus Bazilikası
Bazilikanın en önemli bölümlerinden biri kubbedir. Michelangelo’nun tasarladığı, yapının iç mekanıyla uyumlu olan 136,5 metrelik kubbe, onun ölümünden 26 yıl sonra tamamlanmış.

www.gezibir.com / Roma – Aziz Petrus Bazilikası kubbesi


Roma gezinizde mutlaka yapmanız gereken şeylerden birisi kubbe gezisi.

Çünkü Roma’nın simgesi haline gelen Vatikan fotoğrafını burada çekebilir ve şehrin genel görünümünü buradan izleyebilirsiniz. 

Buraya çıkmadan önce şu bilgileri verelim. Bazilikaya giriş ücretsiz ancak kubbeye çıkmak için ücret ödemeniz gerekiyor.

Öncelikle şu notu düşelim, burada basın, öğretmen vs. vs. kartlar geçerli olmuyor. Çocuklara ücretsiz olan yapının girişinde iki farklı seçenek var.

Birincisi kubbenin yaklaşık 5’te 2’lik bölümünü asansörle çıkacağınız hat. Sonrasında 320 basamak çıkarak kubbeye ulaşıyorsunuz. Bunun ücreti 10 Euro.

Diğer seçenek ise 551 basamağı tamamen yürüyerek çıkmak. Bunun ücreti ise 8 Euro.

Eğer herhangi bir engeliniz yoksa, farklı bir tecrübe için buranın tamamını yürüyerek çıkabilirsiniz. Vaktiniz azsa eğer diğer seçenek de olabilir.

Geniş bir alanda başlayan ve giderek daralan bir merdiven güzergahı mevcut. Bazı bölümlerde yana doğru eğimli çıkmanız gerekecek.

Bir süre sonra Aziz Petrus Bazilikası’nın iç kısmında bulunan korkuluklu balkon kısmına gireceksiniz ve yapıyı yukarıdan izleme şansınız olacak.

Daha sonra merdivenli yolculuğa devam.

Zaman zaman mola veren insanları göreceksiniz çünkü nefes nefese bırakan bir tırmanış bu. Sonrasında zirveye ulaşınca ise eşsiz Roma manzarasının tadını çıkarın.

İniş biraz daha kolay olacak. Farklı bir hattan, aynı tarzda aşağı doğru ineceksiniz. 

İnişin yarısında, yapının çatı bölümünde de mola verebilir, buradaki kafede bir şeyler içerek dinlenebilirsiniz.

Bazilikanın iç kısmında ana bölümde yer alıyor. Sarmal sütunların taşıdığı yaklaşık 20 metre yüksekliğindeki bronz sayvan, içeri girdiğinizde dikkatinizi çekiyor. Bernini tarafından tasarlanan Baldaken, ilk gözünüze çarpan eserlerden biri olacaktır.

 www.gezibir.com / Roma – Aziz Petrus Bazilikası / Baldaken


Bazilikanın iç kısmında yer alan heykelde Hz. Meryem’in, Hz. İsa’nın çarmıha gerilmiş bedenini kucaklaması betimlenmiştir.

Michelangelo’nun 25 yaşındayken, 1499 yılında yaptığı heykel, 1972 yılından bu yana özel bir cam bölümde sergileniyor.

www.gezibir.com / Roma – Aziz Petrus Bazilikası / Pieta


Yine Aziz Petrus Heykeli, bunun yanı sıra iç kısımda binanın her tarafında yer alan birbirinden ihtişamlı heykeller, 6. yüzyıldan kalma mücevher kakmalı bronz hac gibi ilgi çekici eşyaların sergilendiği Hazinelik Bölümü gezilebilir.

Ayrıca, Bernini’nin son eserlerinden 7. Alexander Anıtı, Mahzen Mezar ve Apsis de görülmesi gereken yerler.

Kubbeden ve binanın ön kısmında görebileceğiniz çatı bölümündeki heykeller de ilgi çekici yerlerden.Öncelikle Vatikan bölgesine ulaşmanız gerekiyor. Vatikan Müzeleri gezildikten sonra, dışarı çıkıyorsunuz ve sur duvarını andıran bölümün yanından yürüyerek bazilikanın olduğu alana geliyorsunuz.

Roma’nın diğer tarihi yapılarında olduğu gibi burada da yoğun güvenlik önlemleri var. Güvenlik geçişini tamamladıktan sonra bazilikaya ulaşıyorsunuz.

Ulaşım hakkında bilgi almak için ekteki yazılarımıza bakabilirsiniz.Booking.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here